Polskie Radio
Section05
opera

Tomasz Konieczny: Baltic Opera Festival jest kontynuacją przedwojennego festiwalu

- Baltic Opera Festival jest kontynuacją pewnego przedwojennego festiwalu sopockiego zwanego też "Bayreuth Północy". Podczas tego festiwalu zdarzało się, że chóry obywatelskie były przygotowywane przez cały rok, żeby potem w lecie schodzić ze wzgórz, pośród lasów, śpiewając utwory operowe - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny, znakomity śpiewak i współorganizator festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka opera Giacomo Puccini Tomasz Konieczny Rafał Kokot Rok Giaccomo Pucciniego Sopot Gdańsk Monika Zając

Wiesław Ochman: przed występem mam zawsze tremę, tego nie da się wykasować

Ceniony śpiewak operowy, znakomity tenor, gawędziarz, sypiący anegdotami jak z rękawa, a do tego... magister inżynier ceramiki i malarz w jednym - Wiesław Ochman. Z artystą w "Czasie pogody" wspominaliśmy jego występy na największych scenach operowych świata, rozmawialiśmy o działalności charytatywnej i o sukcesie jego wnuka Krystiana Ochmana. 
Zobacz więcej na temat:  opera śpiew Wiesław Ochman Krystian Ochman Zbigniew Krajewski kompozytor muzyka klasyczna Teatr Wielki - Opera Narodowa

30. Bydgoski Festiwal Operowy: od nawiązania do ikony filmu gangsterskiego po hip-hop do dźwięków baroku

Tegoroczny, 30. Bydgoski Festiwal Operowy zainauguruje premiera opery komicznej "Don Pasquale" w wykonaniu zespołu Opery Nova. - Sądząc po próbach, których byłem świadkiem, widzów czeka dobra zabawa, bardzo ciekawie nawiązująca do jednej z ikon filmu gangsterskiego - powiedział w Dwójce Maciej Figas, dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy. Festiwal rusza w najbliższą sobotę (20.04) pod patronatem Programu 2. 
Zobacz więcej na temat:  opera Bydgoski Festiwal Operowy Dwójka reżyser scenografia Jakub Kukla KULTURA

Bartosz Żurawiecki: Bogusław Kaczyński kreował swój życiorys

- To właśnie najbardziej mnie zaciekawiło w tej biografii, że on był inny, że odcinał się od PRL-owskiej szarzyzny, od takich wzorców szorstkiej, brutalnej męskości, które wówczas obowiązywały, ale też od tych smutnych panów w garniturach, którzy wtedy opowiadali o muzyce. Dodawał też element baśniowy - mówił o dziennikarzu i prezenterze telewizyjnym Bogusławie Kaczyńskim autor jego biografii Bartosz Żurawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Kaczyński telewizja osobowości biografia Bartosz Żurawiecki opera

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko HISTORIA historia Polski opera Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Warszawa Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozytor kompozycja śpiew

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

Dorota Kozińska: "Turandot" to muzyczna secesja

- Czasami się podśmiewam, że "Turandot" to taka muzyczna secesja. Ornamenty w tej operze są jakoś tam azjatyckie, ale już nie do końca jest istotne, skąd one pochodzą. Japońszczyzny wprawdzie tu nie ma, ale jest mnóstwo tego, co wówczas uznawano za azjatyckie - mówiła w czasie transmisji opery Puccinego z nowojorskiej MET Dorota Kozińska, krytyczka muzyczna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Marcin Majchrowski Dorota Kozińska opera Giacomo Puccini KULTURA MUZYKA metropolitan opera

Marcin Bronikowski nie żyje. "Był unikatowym artystą, znakomitym śpiewakiem i wyjątkowym człowiekiem"

- Marcin Bronikowski był unikatowym artystą, wyjątkowym człowiekiem, dobrym, życzliwym, zawsze uśmiechniętym, z otwartą głową i otwartym sercem. Nie było w nim zazdrości, zawiści i złej energii. Zawsze był życzliwy dla całego środowiska, dziennikarzy, melomanów, swoich fanów - w Dwójce zmarłego śpiewaka tak wspominała Iwona Hossa.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 Marcin Bronikowski opera śpiew Izabela Kłosińska Dwójka Karol Furtak Iwona Hossa

"Halka" w Polskiej Operze Królewskiej. "To opowieść uniwersalna przeniesiona w XXI w."

- "Halka" jest utworem uniwersalnym, nie należy jej rozpatrywać wyłącznie przez pryzmat ciupagi, kierpców. To nie jest lokalny dramat środowiskowy, lecz opowieść zrozumiała pod każdą szerokością geograficzną. Przeniesienie jej w dzisiejsze czasy ma służyć lepszej identyfikacji z bohaterami. Uczucia, miłość i rozczarowanie to część naszej egzystencji. Halek, Jontków i Zofii dookoła nas jest pełno - mówił w Dwójce Wojciech Adamczyk, reżyser "Halki" Stanisława Moniuszki w Polskiej Operze Królewskiej.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko opera Polska Opera Królewska Paweł Siwek Dwójka KULTURA Wojciech Adamczyk Natalia Rubiś

"Traviata" w Teatrze Wielkim w Łodzi - opera Verdiego we włoskiej wersji językowej

- Uwspółcześnianie czegoś na siłę, szukanie powiązań z teraźniejszością, w sensie twórczym nie interesuje mnie w ogóle. Zastanowienie się nad relacjami tych postaci jest ciekawe i to też jest coś, z czym współczesny widz może się zidentyfikować - mówiła w Dwójce Pia Partum, reżyserka "Traviaty", arcydzieła Giuseppe Verdiego na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Giuseppe Verdi opera Monika Zając premiera Teatr Wielki w Łodzi Dwójka Rafał Janiak Pia Partum