Polskie Radio
Section05
Kraków

Wielowymiarowe ujęcie tematu "maszyna a człowiek", czyli co nas czeka na Copernicus Festival

Krakowski Copernicus Festival od lat pokazuje wzajemne przenikanie się kultury i nauki. W tym roku organizatorzy imprezy skupili się na haśle "maszyna". Tym razem przedstawią rozwój technologii, ale także i to, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata oraz samych siebie. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA technologia sztuczna inteligencja Copernicus Festival Kraków maszyny technologie Tomasz Żąda Trójka

Nieznane publiczności prace Wyspiańskiego na wystawie Muzeum Narodowego w Krakowie

Pochodzące z prywatnej kolekcji obrazy i rysunki Stanisława Wyspiańskiego z okresu jego studiów w Paryżu prezentuje na nowej odsłonie wystawy stałej poświęconej artyście Muzeum Narodowe w Krakowie. Wiele dzieł pokazywanych jest publiczności po raz pierwszy.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Pawlica Stanisław Wyspiański KULTURA SZTUKA Trójka malarstwo Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie Tomasz Żąda

Święto Konstytucji 3 Maja w PRL. ZOMO brutalnie pacyfikowało opozycyjne demonstracje

W ostatnich latach PRL, choć władza zaczęła zauważać święto Konstytucji 3 maja, oddolne próby jego celebrowania były brutalnie pacyfikowane. Tak było m.in. w 1987 roku. - Zostałem pobity. Po wyjściu, po 48 godzinach, wylądowałem na pogotowiu - mówi Maciej Gawlikowski, działacz opozycyjny, reporter oraz autor filmów i książek.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski 3 Maja PRL ZOMO Marek Stremecki Maciej Gawlikowski Danuta Czechmanowska Kraków

Piwnica pod Baranami. Na czym polega jej fenomen?

Piwnica pod Baranami będzie obchodziła niedługo 68. rocznicę powstania. Miejsce to stało się kultowym na kulturalnej mapie Polski. Wszystko dzięki jego założycielowi - Piotrowi Skrzyneckiemu - oraz wielu artystom, których można było podziwiać w ciągu tego czasu. W audycji "Dwie do setki" w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Mauer, Jolanta Drużyńska, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Sebastian Kudas opowiedzieli o fenomenie tego miejsca.
Zobacz więcej na temat:  Piwnica pod Baranami Kraków Monika Zając Jakub Jamrozek Jolanta Drużyńska Jan Kanty Pawluśkiewicz MUZYKA KULTURA Dwójka kabaret

Jan Sztaudynger. Posłuchaj radiowych wspomnień poety i satyryka

120 lat temu, 28 kwietnia 1904 roku, w Krakowie urodził się Jan Sztaudynger, poeta, fraszkopisarz, satyryk, tłumacz literatury niemieckiej oraz redaktor pism poświęconych lalkarstwu. Jako twórca "niepoważny" traktowany był z przymrużeniem oka, choć wbrew pozorom wniósł sporo do współczesnego języka.
Zobacz więcej na temat:  poezja literatura polska Jan Sztaudynger HISTORIA historia Polski literatura Kraków Zakopane