Polskie Radio
Section05
pr poleca

Spełniając marzenia. Reportaż Joanny Bogusławskiej pt. "Apetyt na życie"

Robert Zarzecki od zawsze miał problemy ze wzrokiem. Dzisiaj prawym okiem widzi już tylko światło i cień, na lewe oko widzi trochę więcej. W szkole dla słabowidzących próbował swoich sił w teatrze "Krzesiwo". Tam też poznał swoją żonę Basię, z którą ma 15-letniego syna Gabrysia. Są kochającą się rodziną.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska Trójka niepełnosprawni niewidomi niepełnosprawność pr poleca

Malarz, którego zachwyciło powstające miasto. Reportaż "Kachu z Gdyni"

Kazimierz "Kachu" Ostrowski to jeden z najbardziej znaczących pomorskich artystów drugiej połowy XX wieku. Wielu osobom profesor Ostrowski kojarzy się głównie z Gdańskiem, gdzie wykładał. Tymczasem jego miejscem na ziemi była… Gdynia. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Kachu z Gdyni" Marzeny Bakowskiej z Radia Gdańsk. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Wiesław Molak Marzena Bakowska Cezary Galek reportaż w Jedynce Gdynia malarstwo pr poleca

Barbara Sadowska, mama Grzegorza Przemyka. "Siostra Hioba" - słuchowisko Marty Rebzdy [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko Marty Rebzdy pt. "Siostra Hioba" to opowieść o Barbarze Sadowskiej, mamie Grzegorza Przemyka, śmiertelnie pobitego przez milicjantów warszawskiego maturzysty, działaczce podziemia antykomunistycznego, niezwykle silnej a jednocześnie kruchej kobiecie. W obsadzie m.in.: Anna Dereszowska, Adam Ferency, Wiktor Zborowski i Mariusz Bonaszewski.
Zobacz więcej na temat:  Marta Rebzda Barbara Sadowska Grzegorz Przemyk Cezary Łazarewicz słuchowisko Piotr Moss Maciej Kubera Beata Jankowska Waldemar Modestowicz Anna Dereszowska Adam Ferency Wiktor Zborowski Mariusz Bonaszewski Wojciech Melzer Piotr Grabowski Ewa Konstancja Bułhak Maciej Maciejewski Maciej Zuchowicz Fabian Kocięcki Krzysztof Dracz pr poleca Teatr Polskiego Radia

100-lecie reformy walutowej Władysława Grabskiego. Reportaż "Polski złoty"

Sto lat temu, w niepoległej Polsce, premier i minister skarbu Władysław Grabski dokonał reformy polskiego systemu pieniężnego. W miejsce zlikwidowanej Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej i emitowanej przez nią marki polskiej, która była obowiązującym środkiem płatniczym w Polsce, powołano Bank Polski wraz ze złotym jako walutą narodową. Zastanawiano się, czy ma to być "lech", czy "złoty" - wygrał "złoty".
Zobacz więcej na temat:  pieniądze monety NBP reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Władysław Grabski reportaż w Jedynce historia Polski reforma walutowa pr poleca

Koncert w Trójce: Oxford Drama na żywo i z nowym albumem [ZOBACZ WIDEO]

Świat jest coraz głośniejszy, ale Oxford Drama zupełnie się tym nie przejmują. Wrocławski duet powrócił z nowym albumem, na którym kolejny raz stawia czoła tej pędzącej, przesadzonej i nie do końca przemyślanej rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. Równo miesiąc po jego premierze zespół wystąpił z nowym materiałem na żywo w studiu radiowej Trójki. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Oxford Drama koncert koncerty Koncerty w Trójce Małgorzata Dryjańska Marcin Mrówka pr poleca

"Mała piętnastka" na "Scenie teatralnej Trójki"

"Mała piętnastka. Legendy pomorskie" to słynny spektakl Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Tytuł wziął się od nazwy hufca harcerskiego z Łodzi, który na wakacje 1948 roku wybrał się na obóz w okolice Słupska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Scena Teatralna Trójki Mariusz Bonaszewski Bożena Borek Anna Grochowska Katarzyna Pałka Tomasz Man Paweł Szaliński Cezary Reinert Maciej Młóciński Agata Walczak Beata Jankowska Dominik Nowak pr poleca

Gawrony, ptaki kontrowersyjne w Świebodzinie. Reportaż Małgorzaty Nabel-Dybaś

W Świebodzinie jest park im. Fryderyka Chopina, który upodobały sobie gawrony. Od lat zakładają tam gniazda, co dla części mieszkańców jest problemem, gdyż nie mogą korzystać z zanieczyszczanych przez ptaki ławek. Zgłaszali więc burmistrzowi miasta, że odchody gawronów zaśmiecają park i stwarzają zagrożenie epidemiologiczne.
Zobacz więcej na temat:  reportaż ptaki gawrony Świebodzin przyroda ochrona przyrody ekologia natura Trójka pr poleca

Islandia i niezwykłe wulkany północy

Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. To niezwykłe wzniesienia, które rozsiane są po niemal wszystkich kontynentach, archipelagach, morzach i oceanach. Ich wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, że dają one naukowcom możliwość choć cząstkowego zbadania najbardziej niedostępnej części kuli ziemskiej czyli jej wnętrza. W audycji tej zawitaliśmy u stóp wulkanów Islandii.
Zobacz więcej na temat:  podróże opowiadanie edukacja DAB+ geografia pr poleca

Odszedł Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z ostatnich pionierów polskiego jazzu. Reportaż Jakuba Tarki

W wieku 88 lat wczoraj odszedł jeden z najbardziej zasłużonych polskich jazzmanów - Jan Ptaszyn Wróblewski. Zaczynał w sekstecie Krzysztofa Komedy. Przez dekady nie tylko spajał środowisko jazzowe, ale również zarażał Polaków miłością do tego gatunku. Z tej okazji na antenie Jedynki przypomnieliśmy reportaż Jakuba Tarki pt. "Dwa kwadranse o Ptaszynie". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Jazz Jan Ptaszyn Wróblewski Jakub Tarka pr poleca

Generał polskiego jazzu. Archiwalny reportaż Jakuba Tarki o Janie Ptaszynie Wróblewskim

Mógł być świetnym prawnikiem, jak jego ojciec lub racjonalizatorem rolnictwa według uprawnień, które dała mu władza ludowa. Został artystą i – jak mówią jego znajomi – generałem polskiego jazzu. Przypomnieliśmy reportaż Jakuba Tarki z 2015 roku, opowiadający o zmarłym we wtorek, 7 maja, Janie Ptaszynie Wróblewskim.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Jakub Tarka Trójka reportaż pr poleca MUZYKA Jazz Melomani Krzysztof Komeda Dorota Miśkiewicz Jan Borkowski

Najlepsi gawędziarze w Polsce mieszkają na Warmii. Reportaż "Pięknie szyją w gwarze"

Warmia rozbiła bank z nagrodami podczas 9. Ogólnopolskiego Konkursu na Gadkę organizowanego w ramach Miesiąca Języka Ojczystego 2024 przez Sekcję Dialektologii i Socjolingwistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Pięknie szyją w gwarze" autorstwa Anny Minkiewicz-Zaremby z Radia Olsztyn.  
Zobacz więcej na temat:  gwara Warmia pr poleca reportaż w Jedynce reportaż język lokalny

"Lusia. Historia Ludmiły Jakubczak". Premierowe słuchowisko w Jedynce

Ludmiła Jakubczak była wschodzącą gwiazdą powojennej Polski. Kiedy po maturze, którą zdała w 1958 r., postanowiła wziąć udział w radiowym konkursie dla piosenkarzy amatorów, o jej niekwestionowanym talencie dowiedział się poważany w branży artystycznej kompozytor i aranżer, Jerzy Gabriel Abratowski.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Paweł Paprocki Magdalena Zawadzka Artur Barciś Grzegorz Kwiecień Marta Kurzak Arkadiusz Janiczek Andrzej Brzoska Beata Jankowska Magdalena Małecka-Wippich pr poleca

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Portret owalny"

"Portret owalny" z 1842 roku to nowelka rekordowo krótka, ledwie 3-stronicowa. Historia w historii: narrator, schroniwszy się w opuszczonej, górskiej posiadłości, podziwia zgromadzone w niej dzieła sztuki. Jego uwagę zwraca portret pięknej, młodej kobiety, oprawiony w owalną ramę. W znalezionej w pokoju książce z opisem kolekcji czyta historię obrazu, jego twórcy i ukazanej na nim modelki…
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Edgar Allan Poe

Piotr Orzechowski z nowym albumem w "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

"Critique of Swing in Two Parts" - to tytuł czwartego albumu Pianohooligana, czyli Piotra Orzechowskiego. W cyklu "Jazz.PL" retransmitowaliśmy koncert, który odbył się w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w dniu premiery krążka (25.04). Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo wydarzenia!
Zobacz więcej na temat:  Jazz fortepian swing koncert Piotr Orzechowski Pianohooligan Dwójka studio Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego pr poleca